2017 Girls Spartan Classic Results

4th Grade Platinum Bracket:

Champs: Always 100-Gill 5-0

Runner Ups: 4K Basketball 4-1

4th Grade Gold Bracket:

Champs: North Oakland Wolfpack 2-2

Runner Ups: Hornets 2-3

Rest of 4th Grade Teams:

Jackson Jets 4-1

Lady Warriors 3-1

CCE 2-2

Michigan Crossover 2-2

Saginaw Triple Threat 2-3

GR MBA Black 1-3

WM Drive 1-3

Falcons 1-3

Soo Titans 0-5

5th Grade Green Platinum Bracket:

Champs: Michigan’s Finest Blue 5-0

Runner Up: Lady Warriors 5-1

5th Grade Green Gold Bracket:

Champs: Toledo Thunder Black 2-3

Runner Up: Jackson Jets 2-3

Rest of 5th Grade Green teams

Michigan Crossover 3-1

YNBA-Faria 3-1

Always 100-Paul

CCE-Blue 2-2

4K Basketball 2-3

North Oakland Wolfpack 1-3

WM Drive 1-3

CMB Running Rebels 1-3

Saginaw Triple Threat 0-4

5th Grade White Platinum Bracket:

Champs: FBC 6-0

Runner Up: Pistons 4-2

5th Grade White Gold Bracket:

Champs: Michigan’s finest-Orange 4-2

Runner up: CCE-White 3-3

Rest of 5th Grade white Teams:

Thumb Area Queens 4-1

GRP 4-1

Hartland 3-1

The Rock 2-2

Tri City Nets 2-2

Indiana MBA 2-2

Mystics John 2-3

GR MBA Black 2-3

Common Bond 0-4

York Silver Knights 0-4

Huron Lakers 0-4

SE Elite 0-4

6th Grade Green Platinum Bracket:

Champs: Michigan Crossover 6-0

Runner Up: Indiana MBA 3-2

6th Grade Green Gold Bracket:

Champs: NWI Thunder 4-2

Runner Up: CMB Running Rebels 2-4

Rest of 6th Grade Green Teams:

Saginaw Triple Threat 4-1

WM Drive 2-2

Always 100 Goodwell 2-2

Fastbreak- Matt 2-2

GR MBA Black 2-2

Gym Rats 2-2

Jackson Jets 1-3

4K Basketball 1-3

CCE Blue 1-3

Toledo Thunder Black 0-4

6th Grade White Platinum Bracket:

Champs: Rockford 6-0

Runner Up: Michigan’s Finest Blue 5-1

6th Grade White Gold Bracket:

Champs: Michigan Mystics 5-1

Runner Up: Michigan Storm 3-3

6th Grade White Silver Bracket:

Champs: Lady Sailors 4-2

Runner Up: Flushing 3-3

6th Grade White Bronze Bracket:

Champs: York Silver Knights 3-3

Runner Up: Michigan’s Finest Orange 2-3

Rest of 6th Grade White Teams:

TC Defenders 4-1

North Oakland Wolfpack Black 3-1

CCE White 3-1

Motor City Thunder 3-1

EUP Elite 3-1

Hoosier Premier 3-2

Saginaw Triple threat 2-2

Huron lakers 2-2

Champ Sports 2-2

Hotshots 2-3

FA Fli City Dream 1-3

Tri City NEts 1-3

Pride Lady Bearcats 1-3

GR Grind 1-3

Hart Fastbreakers 1-3

Romeo Raptors 1-3GL Comets 1-4

Lansing Blues 1-4

North Oakland Wolfpack Purple 0-4

Michigan Monarchs 0-4

7th Grade Green Platinum Bracket:

Champs: Legacy 2022 6-0

Runner Up: Indiana MBA 4-2

7th Grade Green Gold Bracket:

Champs: Jackson Jets 2-3

Runner Up: Common Bond 2-4

Rest of 7th Grade Green Teams:

Welland NGBA Warriors 4-1

Michigan’s Finest Blue 3-1

CCE Blue 3-2

Hamilton Transway 2-2

Toledo Thunder Black 2-2

Lincolnway Xplosion 2-3

Tri City Nets Red 1-3

Fastbreak-Farrell 1-3

Michigan Mystics Black 1-3

DC Chameleons 0-4

7th Grade White Platinum Bracket:

Champs: Michigan’s Finest orange 6-0

Runner Up: Greg Grant Lutfy 5-1

7th Grade White Gold Bracket:

Champs: CCE White 4-2

Runner Up: Tri City Nets White 3-3

Rest of 7th Grade White Teams:

Flushing OLV 4-2

Frankenmuth Future 4-2

GR Storm 3-1

Panthers 2-2

Michigan’s Finest White 2-2

Indiana MBA Green 2-2

Toledo Thunder Red 2-2

Champ Sports 2-2

Team Bball 2-2

Common Bond 2-2

Michigan Mystics White 2-3

Fastbreak-Keefer 2-4

WM Evolution 1-4

Midland MBA 0-4

Lady Pistons Elite 0-4

FA Fli City Dream 0-4

8th Grade Green Platinum Bracket:

Champs: Michigan Crossover 5-0

Runner Up: Indiana MBA 5-1

8th Grade Green Gold Bracket:

Champs: Michigan Mystics Black 3-2

Runner Up: Stoney Creek Storm 2-4

Rest of 8th Grade Green Teams:

Michigan Storm 4-1

Toledo Thunder Black 3-1

Elite Nation 3-2

CCE Blue 3-2

Fasstbreak-Matt 2-2

Michigan Monarchs 2-3

Hoosier Premier 2-3

MBSA Hoyas 1-3

Tri City Nets 1-4

Welland NGBA Warriors 0-4

DC Chameleons 0-4

8th Grade White Platinum Bracket:

Champs: Michigan Cagers 6-0

Runner Up: CCE White 5-1

8th Grade White Gold Bracket:

Champs: Always 100 Murphy 5-1

Runner Up: Midland Elite 3-2

8th Grade White Silver Bracket:

Champs: Windsor Valiants 3-2

Runner Up: Lady Comrades 3-3

8th Grade White Bronze Bracket:

Champs: Fastbreak-Jeff 4-2

Runner Up: Blessed Sacrament 2-3

Rest of 8th Grade White Teams:

The Zone 4-1

Michigan Crossover-White 4-1

SE Elite 3-1

Champ Sports 3-1

Defenders 3-2

Toledo Thunder Red 3-2

N. Oakland Wolfpack-Purple 3-2

Delta Force 3-2

Metro Grind 2-2

Michigan’s Finest Orange 2-2

Lady Knights 2-3

Pride Lady Bearcats 2-3

GR Storm 2-3

SBA lady Blues Breedy 1-3

Michigan Mystics White 1-3

Sisterkeepers 1-4

Saginaw Triple Threat 1-4

Michigan’s Finest Blue 0-4

North Oakland Wolfpack Black 0-4

Tri City Hoopers 0-4

Huron Lakers 0-4