2019 Girls Spartan Showcase Results

4th Grade Platinum Bracket

Champions: Michigan Premier 6-0

Runner Up: Michigan Mystics Black 4-1

Best of the Rest:

CCE Eklund 4-1

Michigan Crossover 4-2

N. Oakland Wolfpack 2-2

The Rock Orange 1-3

West Michigan Drive 1-4

Saginaw Swish 0-4

UP Hustle 0-5

5th Grade Green Platinum Bracket:

Champions: Michigan Mystics Black 5-0

Runner Ups: Indiana Blaze 4-2

Best of the Rest:

Toronto Hoopstars 4-1

Headliners 3-1

MBA Black 2-2

N. Toronto Huskies 2-2

5th Grade Green Gold Bracket:

Champions: West Michigan Drive Crosby

Runner Ups: CCE Blue

Best of the Rest:

Saginaw Triple Threat 1-3

Mid Michigan Wolves 1-3

Michigan Crossover 1-4

Westside Elite 0-4

5th Grade White Platinum Bracket:

Champions: GR Phoenix 6-0

Runner Ups: The Rock Orange 4-1

Best of the Rest:

N. Oakland Wolfpack 4-1

Orland Park Lightning 4-1

Michigan’s Finest 2-2

Michigan Premier 2-2

RT Spirit 2-2

Michigan Mystics Red 2-3

5th Grade White Gold Bracket:

Champions: Tri County Hoopers 4-2

Runner Ups: CCE White 3-3

Best of the Rest:

Huron Lakers 1-3

Pride 21 1-3

The Rock White 1-4

The Rock Black 0-4

MBA Zotos 0-5

6th Grade Green Platinum Bracket:

Champions: Indiana Blaze Onyx 7-0

Runner Ups: Nike Lady Gym rats Neon 5-2

Best of the Rest:

Always 100 Elite 2025 Gil 4-1

Michigan Crossover 4-1

Michigan Mystics Black 4-1

Glass City Fury 2-2

76ers 2-2

MBA Meerman 2-2

West Michigan Drive Vinson 2-2

Michigan Premier 2-3

Westside Elite 1-3

Top Ten Bad Girls 1-3

6th Grade Green Gold Bracket:

Champions: Vaughan Panthers 4-2

Runner Ups: MBA Desmit 3-3

Best of the Rest:

CCE Blue 3-2

North Oakland Wolfpack 1-3

Welland Warriors 1-4

Lakeshore Rush 1-4

Mid Michigan Wolves 1-4

Jackson Jets 0-4

Up Hustle 0-4

6th Grade White Platinum Bracket:

Champions: Junior Lady Vikings 6-0

Runner Ups: Orland Park Lightning 4-2

Best of the Rest:

MCBrooks 4-1

CCE White 4-1

Michigan’s Finest Blue 4-1

Midland Fastbreak 2-1

MWA Elite 2025 4-2

Jackson Jets White 2-2

Michigan Crossover 2-2

Michigan’s Finest Orange 1-3

6th Grade White Gold Bracket:

Champions: Lansing Cougars 4-2

Runner Ups: Michigan Premier 3-3

Best of the Rest:

Lake Orion Blazers 2-3

Mission Unblockable 2-3

Lady Sailors 1-3

West Michigan Drive Vantimmerman 1-4

CM Elite 0-4

The Rock Orange 0-4

The Rock White 0-5

7th Grade Green Platinum Bracket:

Champions: Michigan Storm 6-0

Runner Ups: O3 5-1

Best of the Rest:

West Michigan Drive Copeland 4-1

Michigan Crossover 3-1

Indiana Flight North 4-2

Lady Region Elite 3-2

Michigan Premier 2-2

East York Eagles 2-2

Michigan Mystics Black 2-2

Michigan Finest Blue 1-3

7th Grade Green Gold Bracket:

Champions: Primetime Murray 4-2

Runner Ups: Top Ten Bad Girls 2-4

Best of the Rest:

CCE Blue 1-3

North Oakland Wolfpack 1-3

Westside Elite 1-4

Indiana MBA Select 0-4

Mid Michigan Wolves Todd 0-5

7th Grade White Platinum Bracket:

Champions: Huskies 6-0

Runner Ups: GR Phoenix 5-1

Best of the Rest:

Orland Park Lightning 4-1

McBrooks 3-1

Michigan’s Finest Orange 3-1

Michigan Mystics Red 3-2

West Michigan Drive Brown 2-2

The Rock Orange 1-3

7th Grade White Gold Bracket:

Champions: GR MBA 5-1

Runner Ups: Lincoln Way Xplosion 3-3

Best of the Rest:

GR Storm 3-2

Panthers 2-2

Midland Fastbreak 2-3

Michigan Fastbreak Kozak 1-3

Pistons Elite 1-3

IEM Richmond Hill 1-3

7th Grade White Silver Bracket:

Champions: Michigan Premier White 4-2

Runner Ups: Common Bond 3-3

Best of the Rest:

Saginaw Triple Threat Orange 2-3

CCE White 2-3

Michigan Mystics 1-3

Saginaw Triple Threat White 0-4

North Oakland Wolfpack White 0-4

Huron Lakers 0-4

8th Grade Green Platinum Bracket:

Champions: Wolverinas 6-0

Runner Ups: MBA Lyons 4-2

Best of the Rest:

Michigan Crossover 4-1

Michigan Mystics Black 3-1

Michigan Storm 3-2

Jackson Jets Orange 2-2

Surge 2-2

Always 100 Black 2023 2-2

8th Grade Green Gold Bracket:

Champions: Vaughan Panthers 4-2

Runner Ups: CCE 2-4

Best of the Rest:

West Michigan Drive 2-3

Welland Warriors 1-3

Saginaw Triple Threat 1-3

NWI thunder Grey 1-3

Michigan Mystics Bell 1-4

Champs 0-4

8th Grade White Platinum Bracket:

Champions: Michigan Mystics Red 6-0

Runner Ups: Mid Michigan Wolves 5-1

Best of the Rest:

Michigan’s Finest Orange 4-1

Michigan Premier 3-1

Pistons Elite Blue 3-1

Always 100 Elite 2023 White 3-1

Hype Lady Hoopers 3-2

North Oakland Wolfpack 2-2

8th Grade White Gold Bracket:

Champions: Flushing Raiders 5-1

Runner Ups: Michigan’s Finest Blue 4-2

Best of the Rest:

76ers 3-2

MBA Gortmaker 3-2

Huron Lakers 2-2

Red Arrows 2-2

The Heat 2-2

West Michigan Drive Taylor 2-2

8th Grade White Silver Bracket:

Champions: Lady Region Elite 5-1

Runner Ups: McBrooks 3-3

Best of the Rest:

Hotshots 2-3

Common Bond 2-3

Indiana MBA Select 1-3

North Oakland Wolfpack Purple 1-3

Westside Elite 1-3

Pistons Elite White 1-3

8th Grade White Bronze Bracket:

Champions: TC Defenders 4-2

Runner Ups: Michigan Mystics Hoyas 2-4

Best of the Rest:

Quest 1-4

Five Star Life 1-4

GR Courage 0-4

Lake Orion Blazers 0-4

Jackson Jets White 0-4

Flat Rock Stampede 0-4