2019 MBA Select 3 Stripes Classic Results

4th Grade Division:

Champs: Dekalb 4-1

Runner Up: GH Gold 3-2

Best of the Rest:

The Rock 2-2

South Bend Breakers 0-4

5th Grade Division:

Platinum Champs: Michigan Triple Threat 5-0

Platinum Runner Up: IGT Elite 2026 3-2

Gold Champs: MBA Schepel 2-3

Gold Runner Ups: GH Gold 2026

Best of the Rest:

The Rock Orange 4-1

Big Country 3-2

South Bend Breakers 2-2

MBA Jacobs 2-2

Indiana MBA Select 1-3

Team Springer 0-4

6th Grade Division:

Platinum Champs: Indiana MBA Select Black 5-0

Platinum Runner Ups: Tri County Twisters 4-1

Gold Champs: Indiana MBA Select Green 3-3

Gold Runner Ups: GH Gold 2025 3-2

Best of the Rest:

The Rock 3-1

MBA Hamlett 3-2

South Bend Breakers 2-2

Michigan Triple Threat 2-3

MBA Toigo 2-3

MBA Commeret 0-4

Dream Team 0-4

7th Grade Division:

Platinum Champs: Indiana MBA Select 6-0

Platinum Runner Ups: GL Warriorz 5-1

Best of the Rest:

The Zone Indiana 3-1

1NA 2-2

Saline Hornets 3-3

GH Gold 1-3

TA Panthers 1-3

The Rock 1-4

South Bend Breakers 0-5

8th Grade Division:

Platinum Champs: MBA Ingalls 6-0

Platinum Runner Ups: Club 1 Bechtel 2023 5-1

Gold Champs: Norsemen 4-2

Gold Runner Ups: GH Gold 2023 3-2

Best of the Rest:

Club 1 Green 2023 4-1

Hops Hoopers 3-1

Bedford Stars 3-2

Indiana MBA Select 2-2

Zone Indiana Elite 2-2

The Rock Orange 2-2

GL Warriorz 2-2

MBA Price 2-3

TA Panthers 1-4

River City Phantoms 0-4

NWI Kings 0-4

Michigan Triple Threat 0-4

Girls 5th/6th Grade Division:

Platinum Champs: Always 100 2026 Elsworth 4-0

Platinum Runner Ups: Always 100 Elite 2026 3-1

Best of the Rest:

Always 100 2026 Clopton 2-2

Indiana MBA Select 2-4

Saginaw Triple Threat 0-4

Girls 7th/8th Grade Division:

Platinum Champs: Indiana MBA Select 8th 4-1

Platinum Runner Ups: Always 100 2024 Tharp 4-1

Best of the Rest:

Always 100 2024 Paul 3-1

Always 100 2023 White 2-2

Big Country 1-3

Always 100 2023 Clopton

Indiana MBA Select 7th 0-4

Girls 9th/10th Grade Division:

Platinum Champs Michigan Triple Threat 3-1

Platinum Runner Ups: MBA Select Gray 0-2

Best of the Rest:

Indiana MBA Select Abdullah 2-0

Indiana MBA Select Coatie 1-0

South Bend Breakers 0-3